Esnek hosting içerik yönetim sistemi,
Yüksek performans,
% 100 mükemmel hosting deneyimi,
Türkçe ve ingilizce domain kullanımı,
Skip Navigation LinksAna Sayfa > Domain - Hosting

Domain ve Hosting Nedir?
 
Domain : (alan adı) web sitenizin internet üzerindeki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet üzerinden web sitenize ulaşılamaz. Örnek vermek gerekirse şu anda bulunduğunuz web sitesinin domaini (alan adı) istanbulwebajans.com?dur.

Domainler; ip adresi diye tabir edilen, bilgisayarların birbirini görmesini sağlayan numerik sisteminin daha kolaylaştırılmış ve rahatça girilebilmesi için kelimelerle ifade edilen halidir. Örneğin HostingNedir.com alan adını adres çubuğuna yazdığımızda, kullanmakta olduğunuz internet bu alan adının ip adresini çözümler ve daha sonra sizi bu ip adresindeki sunucuya yönlendirir.

Dolayısıyla web sayfanızı ziyaret etmek isteyen kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri ve bunu akıllarında tutamayacakları için bir domain alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemelisiniz.

Bu şekilde www.ozisik.com domain satın alınmasının yanında, aynı zamanda türkçe domain de satın alabilirsiniz. Örn: www.özışık.com vb. gibi

Hosting : Alınma amacı ne olursa olsun, satın aldığınız alan adınıza ( domain ) hazırladığınız web sayfalarını yüklemek için bir başka deyişle, insanlar sizin sitenizin adını browserinin adres çubuğuna yazdığı zaman hazırladığınız sayfaların görüntülenmesi için o sayfaların bir yerde yüklü olması gerekir.

Neden mi ? Çünkü sizin adınıza 24 saat boyunca ziyaretçilerin uğrayabilmesi için bir depo vazifesi gören yere ihtiyacınız olacak. İşte internette bu depo vazifesi gören işlemin adı hosting (barındırma)' dır. Sürekli internete açık olan yerler sayesinde siteniz günün her saatinde ziyaret edilebilir.

Günümüzde bir çok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve sizlere aldığınız domain adının aktif hale getirilmesi için yer tahsis etmektedir. Bu yer tahsis işlemi (hosting) aylık yada yıllık olarak kira usulü ile yapılmaktadır.

Tüm domain ve hosting ile ilgili sorularınız için bizi arayabilirsiniz : 0850 303 09 57

Domain
 
Alan adı (domain name) web sitenizin internetteki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet kullanıcıları web sitenize ulaşamazlar. Detaylı Bilgi

Hosting
 
Müşterilerimizin web sitelerinin yer aldığı sunucular, yüksek standartlarda işletilen Borusan Telekom Data Center'ında yeralmaktadır. Detaylı Bilgi